Magyar celebek Laoszban
- Szerző: Orbán Márton
- Dátum: 2017-12-01
Ez elmúlt időszakban az Ázsia Expressz nevű műsorban a játékosok Laoszon keresztül haladnak, ezzel is kis betekintést nyújtottak a magyar embereknek ebbe a gyönyörű távol-keleti országba.
A játékosoknak itt először a Sang Ha kolostorból kellett Ban Pho érintésével Luang Prabangba eljutniuk és közben néhány szabályt is be kellett tartaniuk, ugyanis a laoszi kolostorokba belépve nem szabad hangoskodni, a szerzeteseket megérinteni, és a hölgyeknek a vállukat eltakaró ruházatot kellett felvenni. Aztán Luang Prabangból Ban Kok Gniew érintésével mentek Phou Khounb-ba.
Az út ilyen körlemények között nem kéjutazás, ráadásul egyre nagyobb a feszültség a párosok között, ami nem csoda, hiszen a másod héten már olyan dolgokon mentek keresztü a versenyzők, amik igen megviselhetik az embert fizikailag és mentálisan is. A kultúrsokk bizonyos formáiról már az első résztől kezdve beszámoltak és feltehetőleg az egész műsor folyamán találkoznak majd meghökkentő jelenségekkel. Ezek feldolgozásához, némi türelem mellett főként toleranciára, nyitott gondolkodásra van szükség.
A laoszi kalandok ettől a résztől kezdődnek:
A celebek magamutogatása, életvitele homlokegyenest más, mint a laoszi kisembereké, így a csodálkozó, kikerekedett szemek előre borítékolhatóak voltak. A nyugati világban egy személy a saját gondolatvilágában kevésbé szokott elmélyülni, hiszen a külső világból érkező impulzusok kitelítik a napokat. Viszont a lelki elmélyedés folyamata, a belső szemlélődés cselekvése igen fontos egy buddhista számára, márpedig Laosz népességének jelentős része gyakorolja ezt a vallást, filozófiát. Az országban forgatott első rész már be is mutatja, hogy mennyire központban van ebben a kultúrkörben a meditáció, a mantra. A szerencsehozó karkötők is megosztották a társaságot, de mindenkin ott díszelgett végül, hiszen ha Rómában jársz, viselkedj úgy, mint a rómaiak. (Si fueris Romae, Romano vivito more!)
Mivel ez egy verseny, emiatt sietettnék a helyieket is, ez viszont elég idegen attitűd arrafele. Egy vietnami piaci „agresszivitás” és pörgés lehetett egyfajta első benyomás a versenyzőknél az első epizódból és egyben talán ez egy viszonyítási pontot is kreált, de az ottani népeket sem lehet egy kalap alá venni. Laoszban úgy érezhetik „ráérősebbek” az emberek, kevésbé tűnhetnek aktívnak. Ezt egy francia gyarmatosítók Indokínáról szóló elmeséléséből elhíresült mondás is alátámasztja, mely durva fordításban úgy hangzik: „A vietnamiak termesztik a rizst, a kambodzsai ember csak nézi, ahogy a rizs nő, és laoszi meg hanyatt fekve hallgatja, ahogy a víz csobog a rizsföldekre.” A zen nyugalom és az idővel való versenyfutás pedig ég és föld. Ráadásul az is tény, hogy már a második hete vannak a világ másik oldalán, és az élelemhez való hozzáférés korlátozott. A pihentető alvás is csak „álom” a legtöbbjüknek, hiszen azt ki kell érdemelni, avagy szerencsésnek kell lenni. A privát szféra hiánya, a teljesítménykényszer, a párosok között kialakult konfliktusok kezelése mind-mind hat az ember pszichére. Így elmondható, hogy mindenképp árnyaltabb lesz a celebek szubjektív megítélése Laoszról.
A szereplők angoltudása legtöbbször kimerül a „please-thank you” párosban és az is sugall valamit, hogy helyi nyelv leghasznosabb szavait soha nem próbálták elsajátítani utazás közben (amikor lett volna rá idejük), ahogy azt kellett tenniük a mantrával. Egy kicsit vicces és szomorú jelenség is ez, de kötelezővé kellene tenni olyan napokat, amikor csak a helyi nyelven szólalhatnak meg a kis szótáruk segítségével. Sokkal jobb lenne, ha a turisták esendőségére/ találékonyságára fókuszálna a műsor és nem azt hangoztatnák, hogy egy dollárt kapnak naponta. A ételért, szállásért, fuvarért kuncsorgó magyaroknál sokkal érdekesebbet is lehetne rögzíteni a műfaj keretein belül.
Örvendetes, hogy a köztudatba bekerül Délkelet-Ázsia ilyen média kísérletek révén, viszont sokkal igényesebben, körültekintőbben is lehetett volna csinálni, akár csak egy előzetes felvilágosítással, vagy pár perces ismeretterjesztő intermezzoval. Reméljük a jövőben több hiteles beszámoló készül Laoszról és a környező országokról!
Sok szerencsét kívánunk minden utazónak!
0 Komment